HISTORIA

W 1640 r. na północny-zachód od centrum Postaw, na wyspie utworzonej przez rzekę i kanał Miadziołka, sekretarz króla Władysława IV Wazy, Stanisław Biegański, ufundował kościół i klasztor ojców franciszkanów. W latach 1898-1904 na fundamentach i piwnicach dawnego klasztoru Franciszkanów wybudowano ceglany kościół św. Antoniego Padewskiego według projektu Antoniego Gojbla. W czasie I wojny światowej zniszczono kościół a w  latach dwudziestych odbudowano. 18 sierpnia 1931 roku odbył się w Postawach kongres eucharystyczny. 4 lipca 1942 roku Niemcy rozstrzelali w Berezweczu ks. dziekana Bolesława Maciejewskiego, który był miejscowym proboszczem od 1933 roku. W 1959 roku odebrano wiernym kościół św. Antoniego Padewskiego, który został im zwrócony w 1989 roku.

Parafia pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego została wydzielona z parafii Św. Antoniego z Padwy. Swym zasięgiem obejmuje część miasta Postawy oraz okoliczne wioski: Junki, Logowincy, Androny, Czszuny, Ciopłyja, Kurapole, Lipniki, Miskije, Miasteczka, Sawiczy, Gogowa, Kalajewcy

Rejestracja przez władze państwowe miała miejsce  17 grudnia 2014 r.  Obecnie trwają formalności mające na celu zakup ziemi pod budowę nowego kościoła. Rozpoczęto też wstępne ustalenia dotyczące projektu budowy.

| | | Next → |

Афіцыйная старонка Парафіi Езуса Міласэрнага ў Паставах